Finał konkursu "Żołnierze Wyklęci"

Już po raz czwarty w Górze w dniu 1 marca 2019 roku, odbył się powiatowy finał konkursu historycznego

      Już po raz czwarty w Górze w dniu 1 marca 2019 roku, odbył się powiatowy finał konkursu historycznego pt. „Żołnierze Wyklęci" z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Organizatorem konkursu był Górowski Klub Gazety Polskiej,  Towarzystwo Ziemi Górowskiej, Zespół Szkół im. S. Kaliskiego w Górze jako gospodarz konkursu przy współudziale Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Patronat nad konkursem objął Poseł RP prof. Mariusz Orion Jędrysek- Wiceminister Ochrony Środowiska oraz dr Sławomir Węgrzynowicz - przedstawiciel Narodowej Rady Walk i Męczeństwa przy IPN we Wrocławiu.
       Rozpoczęcie konkursu poprzedziło wprowadzenie Sztandaru Szkoły w asyście Jednostki "Strzelcy RP" z Góry oraz przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej "Patriotyczny Głogów" i  odśpiewanie hymnu narodowego. W finale powiatowym uczestniczyło 23 uczniów, zwycięzców eliminacji szkolnych z 10 szkół  gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z terenu powiatu górowskiego. Przewodniczący Górowskiego Klubu Gazety Polskiej  Tadeusz Tutkalik przedstawił główne cele i zadania konkursu oraz wymienił darczyńców, którzy ufundowali nagrody  i wyróżnienia dla finalistów Konkursu. Wśród szczególnych gości był obecny pan  Marian Marmulewicz z Sicin, jako  żyjący na terenie powiatu górowskiego żołnierz Związku Walki Zbrojnej AK działającej w latach 1945 na ziemi górowskiej.  Za udział w tamtym czasie w organizacji zbrojnej przeciwko komunistycznemu reżimowi został skazany na kilka lat więzienia, następnie przez kolejne kilkadziesiąt lat skazany na zapomnienie. Obecnie  w wieku prawie 90 lat jest wzorem dla młodych pokoleń na naszym terenie.    W przerwie między II i III etapem pytań, grupa rekonstrukcyjna "Patriotyczny Głogów" prezentowała uzbrojenie i mundury z okresu 1939/1945 i okresu walk niepodległościowego podziemia w latach 1945/1962. Zgromadzona w auli szkoły młodzież  i uczestnicy konkursu z ogromnym zainteresowaniem oglądali zapewne po raz pierwszy mundury i broń(repliki) żołnierzy z tamtego okresu.

Robert Szymanowicz jako przedstawiciel Nadleśnictwa Żmigród  ( sponsora konkursu)  uczestniczył w imprezie i wręczał nagrody zwycięzcom.