Lista aktualności Lista aktualności

SOKOLA BIŻUTERIA - obrączkowanie młodych Sokołów wędrownych na terenie Nadleśnictwa Żmigród

MALUCHY ZAOBRĄCZKOWANE

Czworo młodych, trzech chłopców i jedna dziewczynka, oto tegoroczny przychówek Zdenki i Borka-pary Sokołów wędrownych zasiedlających od 4 lat żmigrodzkie lasy.


Skąd wiemy jakiej płci są ich maluchy? Otóż dowiedzieliśmy się tego przy okazji dzisiejszego obrączkowania, które przeprowadziliśmy wraz z przyrodnikami ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Młode zostały wyjęte z gniazda i ostrożnie przetransportowane na ziemię, gdzie każde z nich otrzymało jedna niebieską i jedną zieloną obrączkę. Ich kolor jest nieprzypadkowy. Niebieski kolor obrączki oznacza, że ptak wylągł się naturalnie, zielona barwa drugiej, jest przyporządkowana sokołom zasiedlającym ekosystemy laśne. Przy okazji wykonywanego obrączkowania każde z piskląt zostało dokładnie obejrzane. Sprawdzona została ich kondycja zdrowotna i jak widać na załączonych zdjęciach Borek i Zdenka, są bardzo opiekuńczymi rodzicami, ponieważ młode są dobrze odżywiane, przez co rozwijają się prawidłowo. Prócz tego wykonaliśmy dokumentację zdjęciową każdego malucha i pobraliśmy materiał do badań genetycznych, na podstawie których potwierdzona zostanie płeć sokolątek oraz stopień zróżnicowania ich puli genetycznej.
Z pewnością zastanawiacie się, po co to właściwie robimy. A no po to, by nadać sokolim pisklętom swoistą tożsamość, by w przyszłości móc badać ich dalsze losy, jak już podrosną i opuszczą rodzinne gniazdo.


Równolegle do obrączkowania potomstwa Zdenki i Borka przeprowadziliśmy dziś również akcję wsiedlenia do wolier adaptacyjnych, jakie umieściliśmy w koronach wysokich drzew, dwunastki około 5 tygodniowych młodych sokołów, pochodzących z krajowych hodowli. Maluchy te również otrzymały obrączki. Jedną w kolorze czarnym, drugą w kolorze zielonym.

Obrączka czarnej barwy to tak zwana obrączka obserwacyjna, która tak, jak pozostałe obrączki posiada kombinację dużych liter i cyfr, dzięki którym możemy dokonać identyfikacji ptaka bez konieczności jego odławiania z natury. Wystarczy, że użyjemy odpowiedniego sprzętu, np. lunety lub lornetki i zczytamy wytłoczony na niej numer, a następnie wpiszemy go w formularzu tutaj|: https://ring.stornit.gda.pl/. W odpowiedzi zwrotnej na wskazany adres e-mail otrzymamy pełną informację o ptaku, który jest właścicielem zidentyfikowanej obrączki.

Druga obrączka, zielonej barwy, to obrączka ornitologiczna, której kolor mówi nam o tym, że ptak został wsiedlony do lasów. Obok zielonych obrączek ornitologicznych występują również czerwone; te otrzymują ptaki na terenach górskich oraz żółte, które są przeznaczone dla sokołów wsiedlanych w miastach.


Obecnie dzięki wspólnemu wysiłkowi ludzi i natury obserwujemy pozytywne efekty wieloletnich starań o powrót Sokołów wędrownych do Lasów Doliny Baryczy. Dziś możemy się pochwalić rosnącą liczbą sokołów i ich gniazd w Nadleśnictwie Żmigród, dzięki już ponad 10-letniej współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".


Zapraszamy do śledzenia losów naszych skrzydlatych podopiecznych na naszym stronach i w mediach społecznościowych.
https://www.facebook.com/NadlesnictwoZmigrod

https://www.youtube.com/watch?v=2pB_GW8YNgc

Podgląd on-line gniazda: http://peregrinus.pl/pl/dolina-baryczy