Lista aktualności Lista aktualności

Hej Sokoły

Powiadają, że jedna jaskółka wiosny nie czyni...

W Żmigrodzkich Lasach czynią ją dwa Sokoły wędrowne...

Zdenkę i Borka poznaliście już jakiś czas temu, gdy w 2019 roku ptaki te postanowiły połaczyć się w parę i zająć przygotowane przez nas z myślą o nich gniazdo na specjalnej platformie w koronach drzew.

Przypomnę wam nieco historię ich miłości...

Borek jest sacem, który wykluł się w 2017 r w gnieździe zainstalowanym w lasach Doliny Baryczy. Zdenka jest samicą wyklutą w 2018 r na półce skalnej na Morawach. Oba ptaki połączyły się w parę w 2019 roku i od tego czasu powracają do Żmigrodzkich Lasów, które wybrały na swój dom. W 2020 roku Zdenka i Borek doczekali się pierwszego wspólnego potomstwa; 4-ki młodych. W ubiegłym roku, tj. 2021 tej samej parze udało się przetrwać kolejny wspólny rok i powtórzyć sukces lęgowy, dochowując się ponownie czwórki potomstwa; 3 samiczek i 1 samczyka.

Jak się domyślacie mamy dla was dobre wiadomości. Otóż w gnieździe zajmowanym przez Borka i Zdenkę pojawiły się już pierwsze jaja tego roku (pierwsze 9 marca, drugie 14, trzecie 17 a czwarte 19 marca). Jest to sygnał, że niebawem nasza sokola rodzina znowu się powiększy.

Zapraszamy serdecznie do śledzenia losów naszych podopiecznych tutaj http://peregrinus.pl/pl/dolina-baryczy i obserwowania ich dalszych losów.