Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne PGL LP Nadleśnictwa Żmigród

Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Oferta edukacyjna LP skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, by upowszechniać wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej.

     Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Oferta edukacyjna LP skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób ze szczególnymi potrzebami. Wszystko to po to, by upowszechnić wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej.

     Na terenie PGL LP Nadleśnictwo Żmigród od 2015 r. działa dedykowany zajęciom edukacyjnym budynek Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Doliny Baryczy. Obiekt ten wraz z przyległą infrastrukturą w postaci wiat, stanowi całokształt narzędzi służących przyjmowaniu grup zorganizowanych na warsztaty przyrodniczo- leśne.

Fot. J. Wieprow

Fot. Archiwum Nadleśnictwa Żmigród

     Kolejnym miejscem służącym prowadzeniu terenowych zajęć edukacyjnych jest Szkółka Leśna "Czarny Las". Jest to wyjątkowo urokliwe i bezpiezne miejsce, położone w zacisznym miejscu na terenie Leśnictwa Borek. Tutaj prowadzimy sporą część naszych zajęć terenowych, szczególnie tych związanych z tematyką hodowli młodych pokoleń drzew podstawowych gatunków lasotwórczych, tworzących okoliczne lasy. Bogata infrastruktura, duża powierzchnia i jej zróżnicowanie sprawiają, że możemy tu zrealizować m.in. temat: "Od nasionka do drzewa", czy "Poznaj leśniczego- praca leśniczego szkółkarza", niezależnie od warunków atmosferycznych.

     Szkółka leśna dostępna jest dla odwiedzających przez cały rok. Wiosną zapraszamy do wspólnego sadzenia lasu. Latem prowadzimy "Przedszkole pod sosenką". Jesień to czas zbioru nasion i nauki o tym, jak rosną drzewa. W tym czasie prowadzimy też zajęcia jak bezpiecznie zbierać grzyby i je rozpoznawać. Zimę zwykle poświęcamy na pomoc zwierzętom leśnym. Zaś w ciągu całego roku staramy się sprostać innym Państwa oczekiwaniom.

fot. A. Zelenay

fot. A. Zelenay

 

     „Nasze drzewa" – to ścieżka edukacyjna znajdująca się na terenie szkółki. Pomiędzy drzewami zainstalowaliśmy jedenaście tablic z opisami: czterech gatunków drzew iglastych (sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski, daglezja zielona) i siedmiu gatunków drzew liściastych (brzozy brodawkowatej, olszy czarnej, klonu jaworu, jesionu wyniosłego, dębu szypułkowego i bezszypułkowego oraz buka zwyczajnego). Tutaj uczestnicy zajęć mogą zapoznać się z poszczególnymi gatunkami oraz zweryfikować zdobytą wiedzę uczestnicząc w różnego rodzaju grach i konkursach.

 

 

 

 

„Olszyny Niezgodzkie"

     Piękne o każdej porze roku. Ścieżka edukacyjna wokół rezerwatu o  tej samej nazwie, to możliwość zapoznania się z jednym z  najciekawszych fragmentów lasu olchowego na Dolnym Śląsku. Jest to  też doskonałe miejsce do zapoznania Państwa z rolą wody w przyrodzie.  Bardzo bogata flora i fauna tego fragmentu lasu ułatwi też prowadzenie  różnorodnych  zajęć o charakterze przyrodniczym.

 

 

  

fot. A. Zelenay

 

     Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do poznania piękna Doliny Baryczy i tym samym uroków Lasów Doliny Baryczy wchodzących w skład PGL LP Nadleśnictwa Żmigród.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Projekty i fundusze

Projekty i fundusze

Nadleśnictwo współpracuje ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”przy realizacji projektu „Reintrodukcja Sokoła Wędrownego w Polsce”, oraz pozyskuje fundusze na realizację projektów mających na celu rozbudowę bazy edukacyjnej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Doliny Baryczy”

Reintrodukcja sokoła wędrownego w Polsce

 

Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Na skutek działalności człowieka drastycznie zmniejszyła się liczebność tych ptaków na całym areale jego występowania. Niektóre populacje wyginęły, między innymi nadrzewna populacja europejska.

Dążąc do odtworzenia populacji tych niezwykle urokliwych ptaków na terenach Doliny Baryczy, Nadleśnictwo podjęło współpracę ze Stowarzyszeniem „Sokół", które już od czterech lat prowadzi intensywne prace nad przywróceniem tego gatunku polskim lasom.

Nadleśnictwo Barlinek w RDLP Szczecin dochowało się już pierwszych lęgów, my nadal jeszcze czekamy.

Nie czekamy jednak biernie w 2013r umieściliśmy w gniazdach adaptacyjnych 40 sztuk młodych sokołów, planujemy też założenie w 2014r 6 sztuk sztucznych gniazd dla sokołów licząc na to że uda nam się dochować „własnych"ptaków … czytaj więcej

 

"Tworzenie infrastruktury edukacji ekologicznej leśnego kompleksu promocyjnego "Lasy Doliny Baryczy" w Nadleśnictwie Żmigród"

W sierpniu 2013r Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podjął uchwałę o przyznaniu Nadleśnictwu dofinansowania w wysokości 246 000zł na rozwój infrastruktury edukacyjnej Nadleśnictwa.

W ramach tego zadania planujemy w 2014r zbudować dwie wiaty edukacyjne (w leśnictwie Niezgoda i  w Żmigrodzie), zorganizować ścieżkę edukacyjną „Olszyny Niezgodzkie", oraz mobilną ścieżkę edukacyjną w szkółce „Czarny Las".

Mamy nadzieję że realizacja tego projektu poszerzy i wzbogaci ofertę edukacyjną Nadleśnictwa  …czytaj więcej

"Upowszechnienie edukacji ekologicznej w zakresie ochrony obszarów Natura 2000 w Gminie Żmigród"

Ten projekt Nadleśnictwo realizuje we współpracy z Gminą Żmigród. Założeniem projektu jest stworzenie wspólnej bazy edukacyjnej Nadleśnictwa i Gminy Żmigród, z której będą mogli korzystać wszyscy chętni. Baza ma obejmować teren Zespołu Pałacowo- Parkowego w Żmigrodzie oraz teren bezpośrednio przylegający do siedziby Nadleśnictwa.

Na realizację tego projektu otrzymaliśmy dotację w wysokości 2 352 271 zł netto (z czego 1 218 378, 11zł przypada na Nadleśnictwo) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (Działanie 4.7 Priorytet IV).

Rozpoczęliśmy już też prace nad projektem.

W chwili obecnej trwa budowa sali i ścieżki edukacyjnej. Ogrodziliśmy również teren ośrodka edukacji. Zakupiliśmy część sprzętu i rozstrzygnęliśmy przetarg na urządzenia edukacyjne ścieżki wzdłuż Rowu Skórnego.

W listopadzie ubiegłego roku w ramach projektu uruchomiliśmy stronę internetową LKP Lasy Doliny Baryczy

Jak widzicie nie próżnujemy. A wszystko to po to żeby zachęcić Was do odwiedzenia Doliny Baryczy. Zapraszamy!